A circular hole of diameter 2.00 cm is ifiade in an aluminium plate at 0°C. What will be the diameter at 100°C ?
A circular hole of diameter 2.00 cm is ifiade in an aluminium plate at 0°C. What will be the diameter at 100°C ? a for aluminium = 2.3 x 10-5/°C.
4 views
1 Answers
d1 = 2 cm = 2 × 10–2
t1 = 0°C, t2 = 100°C
αal = 2.3 × 10–5 /°C
d2 = d1 (1 +αΔt) = 2 × 10–2 (1 + 2.3 × 10–5 102)
= 0.02 + 0.000046 = 0.020046 m = 2.0046 cm
4 views
Answered