The area of the sector of a circle, whose radius is 6 m, when the angle at the centre is 42° is 

(1) 13.2 m2 (2) 14.2 m2 (3) 13.4 m2 (4) 14.4 m2

4 views

1 Answers

(1) Area of sector = 42/360 x πr2

= 42/360 x 22/7 x 6 x 6

= 13.2 m2

4 views