Kajal spends 55% of her monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively. If the amount spent on clothes is Rs.5540/-, what is Kajal's monthly income?

(a) Rs.55,400/- (b) Rs.54,500/-  (c) Rs.55,450/-  (d) Rs.55,650/- (e) None of these

8 views

1 Answers

(a) Ratio of Expenses = 4 : 2 : 5,
therefore amount spend on clothes, i.e. 2x = 5540
∴ x = 2770
Total exp = (4 + 2 + 5)x = 11x
= 11 × 2770
Total income be x.
55% of x = 30470

x=30470*100/20 =55400

8 views