The wheat sold by a grocer contained 10% low quality wheat. What quantity of good quality wheat should be added to 150 kgs of wheat so that the percentage of low quality wheat becomes 5%? 

(a) Rs.150kg (b) Rs.135kg (c) Rs.50kg (d) Rs.85kg (e) None of these

5 views

1 Answers

(a) Weight of low quality of wheat in 150 kgs of wheat = 150 x 10/100 = 15 kg.
Suppose that x kgs of good quality wheat is mixed.
According to the question,
(x + 150) x 5/100 = 15
or, x = 150 kg.

5 views