A 5.0 cm long straight piece of thread is kept on the surface of water. Find the force with which the surface on one side of the thread pulls it. Surface tension of water = 0.076 N/m.

4 views

2 Answers

Length of the thread, L = 5.0 cm =0.05 m 

The surface tension of the water, S = 0.076 N/m 

Hence the force of surface tension on one side of the thread =S*L 

=0.076*0.05 N =0.0038 N = 3.8x10⁻³ N

4 views

..............

F = T l

4 views