A cubical block of wood weighing 200 g has a lead piece fastened underneath. Find the mass of the lead piece which
A cubical block of wood weighing 200 g has a lead piece fastened underneath. Find the mass of the lead piece which will just allow the block to float in water. Specific gravity of wood is 0.8 and that of lead is 11.3.
1 Answers
Let the mass of the lead piece =X g
Total weight of the wood and the lead = 200+X g
The volume of the lead piece = X/11.3 cm³
{Since the density of lead = 11.3 g/cm³}
When the wooden block is just allowed to float in water, it displaces a volume of water equal to its volume = 200/0.8 cm³ =250 cm³
{Because the density of wood =0.8*1 g/cm³ =0.8 cm³}
In the given condition total volume of the water displaced =(250 + X/11.3) cm³
Hence the force of buoyancy
=(250 + X/11.3) cm³ * 1 g/cm³
=(250 + X/11.3) g
{NOTE: In these problems, the unit of force is taken as gram-weight or kg-weight, not dyne or Newton because while equating, the conversion factor g, the acceleration due to gravity, cancel out. So do not be confused}
Now while just allowed to float on the water, the weight of wood plus the lead piece = the force of buoyancy.
→ 200+X = (250 + X/11.3)
→ X-X/11.3 =250-200
→10.3X =50*11.3
→X = 50*11.3/10.3
= 54.8 g