Find the force exerted by the water on a 2 m2 plane surface of a large stone placed at the bottom of a sea 500 m deep. Does the force depend on the orientation of the surface ?

4 views

2 Answers

The pressure of the water at 500 m depth 

=1000*10*500 N/m²  {Taking g =10 m/s²}, 

=5 x 10⁶ N/m² 

Hence the force exerted by the water on the 2 m² of the stone 

=2* 5 x 10⁶ N =10⁷ N 

This force will remain the same irrespective of the orientation of the surface because the pressure at a point in the liquid is the same in all directions and acts perpendicular to the surface.

4 views

a) F = P × A = (h ρw × g) A
b) The force does not depend on the orientation of the rock as long as the surface area remains same.

4 views