If water be used to construct a barometer, what would be the height of water column at standard atmospheric pressure (76 cm of mercury) ?

5 views

1 Answers

The pressure of the water column should be the same as that of 76 cm of the mercury. Let the required height of water be H cm.

 → 1000*g*H/100 = 13600*g*76/100 

→H = 13600*76/1000 =13.6*76 

= 1033.6 cm

5 views