The acceleration of the moon just before it strikes the earth in the previous question is

(a) 10 m/s2 

(b) 0.0027 m/s2

(c) 6.4 m/s2

(d) 5.0 m/s2

5 views

1 Answers

(c) ​ 6.4m/s2 .

Explanation:

When the moon strikes the earth its center is R/4 above the surface of the earth. So the acceleration of the moon will be calculated at R+R/4 = 5R/4 away from the center of the earth. Since the acceleration is inversely proportional to the square of the distance, the acceleration of the moon at the time of strike  

= g*{R/(5R/4)}² = g*(4/5)² = 16g/25 =160/25 =6.4 m/s².  

5 views