In a given ammeter, a student sees that needle indicates 17 divisions in ammeter while performing an experiment to verify Ohm’s law.
In a given ammeter, a student sees that needle indicates 17 divisions in ammeter while performing an experiment to verify Ohm’s law. If ammeter has 10 divisions between 0 and 0.5A, then what is the value corresponding to 17 divisions?
4 views
1 Answers
An ammeter has 10 divisions between 0 to 0.5A. So,
I division = 0.5A/10
17 divisions = 17/20 = 0.85A
4 views
Answered