A lotus is 2m above the water in a pond. Due to wind the lotus slides on the side and only the stem completely submerges in the water at a distance of 10m from the original position. Find the depth of water in the pond.

7 views

1 Answers

(x+2)2 = x2 + 102
x2 + 4x + 4 = x2 + 100
4x + 4 = 100
x = 24
Depth of the pond = 24m

7 views