A student measures the thickness of a human hair by looking at it through a microscope of magnification 100.
A student measures the thickness of a human hair by looking at it through a microscope of magnification 100. He makes 20 observations and finds that the average width of the hair in the field of view of the microscope is 3.5 mm. What is the estimate on the thickness of hair?
4 Answers
Magnification of the microscope = 100
Average width of the hair in the field of view of the microscope = 3.5 mm
∴ Actual thickness of the hair is 3.5/100 = 0.035 mm.
Magnification of the microscope = 100
Average width of the hair in the field of view of the microscope = 3.5 mm
Actual thickness of the hair is 3.5/100 = 0.035 mm
Estimate on the thickness of hair.
= 3.5/100 = 0.035 mm.
The estimated thickness of hair = 0.035 mm.
Estimate on the thickness of the hair
= width of the hair/magnification
= 3.5 mm/100
= 0.035mm