A LASER is a source of very intense, monochromatic, and unidirectional beam of light. These properties of a laser light can be exploited to measure long distances. The distance of the Moon from the Earth has been already determined very precisely using a laser as a source of light. A laser light beamed at the Moon takes 2.56 s to return after reflection at the Moon’s surface. How much is the radius of the lunar orbit around the Earth?

5 views

1 Answers

Time taken by the laser beam to return to Earth after reflection from the Moon = 2.56 s
Speed of light = 3 × 108 m/s

Time taken by the laser beam to reach Moon = 1/2 x 2.56=1.28s
Radius of the lunar orbit
= Distance between the Earth and the Moon
= 1.28 × 3 × 108
= 3.84 × 108 m = 3.84 × 105 km

5 views