Suppose that 5% of men and 0.25% of women have grey hair. A haired person is selected at random.
Suppose that 5% of men and 0.25% of women have grey hair. A haired person is selected at random. What is the probability of this person being male? Assume that there are equal number of males and females.
5 views
1 Answers
It is given that 5% of men and 0.25% of women have grey hair.
Therefore, percentage of people with grey hair = (5 + 0.25) % = 5.25%
Probability that the selected haired person is a male =5/5.25=20/21
5 views
Answered