The radius of curvature of a spherical mirror is 20 cm. What is its focal length?

4 views

1 Answers

Here, radius of curvature, R = 20 cm.
Focal length, f=?
We know, that, f =R/2  = 20/2 cm = 10 cm
The focal length of spherical mirror is 10 cm.

4 views