WATER IS POURING INTO A CUBOIDAL RESERVOIR AT THE RATE OF 60 LITRES PER MINUTE.IF THE VOLUME OF RESERVOIR IS 108m3. FIND THE NUMBER OF HOURS IT WILL TAKE TO FILL THE RESERVOIR.

4 views

1 Answers

Rate of flow of water = 60 litres/minute

Volume of the tank = 108 m3

1 m3 = 1000 litres

108 m3= 108000 litres

Time taken to fill the complete tank = 108000/60 = 1800 minutes = 1800/60 hours = 30 hours

The tank will be filled completely in 30 hours.

4 views