Time for half change for a first order reaction is 25 min. What time will be required for 99% reaction ?

4 views

3 Answers

Give explanation plz

4 views

166.16 mins.

4 views

Explanation:

we have the relation between the half life and the rate constant as half life 

t1/2=.693/k 

k is the rate constant 

or k=.693/t1/2 =.693/25 min-1 

=2.772*10-2 min-1  

time required for 25% completion 

k=2.303/t x log (initial conc/final conc) 

2.772*10-2=2.303/t x log (100/1) 

t=166.16 min

4 views