A compound forms hexagonal close-packed structure. What is the total number of voids in 0.5 mol of it? How many of these are tetrahedral voids?

5 views

1 Answers

Number of close-packed particles = 0.5 × 6.022 × 1023 = 3.011 × 1023

Therefore, number of octahedral voids = 3.011 × 1023 And,

 number of tetrahedral voids = 2 × 3.011 × 1023 = 6.022 ×1023

 Therefore, total number of voids = 3.011 × 1023 + 6.022 × 1023 = 9.033 × 1023

5 views