In a certain population, the frequency of three genotypes is as follows:
In a certain population, the frequency of three genotypes is as follows:
Genotypes : BB Bb bb
frequency: 22% 62% 16%
What is the likely frequency of B and b alleles?
4 views
1 Answers
Frequency of B allele = all of BB + ½ of Bb = 22+31=53%
frequency of b allele = all of bb + ½ of Bb = 16 + 31 = 47%
4 views
Answered