If the lateral surface of a cylinder is 94.2 cm2 and its height is 5 cm, then find (i) radius of its base (ii) its volume (Use π = 3.14)
If the lateral surface of a cylinder is 94.2 cm2 and its height is 5 cm, then find
(i) radius of its base
(ii) its volume (Use π = 3.14)
4 views
1 Answers
Here, h = 5 cm, 2πrh = 94.2 cm2.
(i) 2πrh = 94.2
⇒ 2 × 3.14 × r × 5 = 94.2
⇒ r = 94. 2/ 2x 3.14x 5 = 3
Hence, base radius of the cylinder = 3 cm Ans.
(ii) Volume of the cylinder = π r2h
= 3.14 × 3 × 3 × 5 cm3 = 141.3 cm3 Ans
4 views
Answered