The circumference of the base of a cylindrical vessel is 132 cm and its height is 25 cm. How many litres of water can it hold? (1000 cm3 = 1l)
The circumference of the base of a cylindrical vessel is 132 cm and its height is 25 cm. How many litres of water can it hold? (1000 cm3 = 1l)
5 views
1 Answers
Here, h = 25 cm, 2πr = 132 cm. 2πr = 132
⇒ 2 × 22/ 7 × r = 132
⇒ r = 132x 7/ 2 x 22 cm = 21 cm
Volume of the cylinder = π r2h = 22/ 7 × 21 × 21 × 25 cm3
= 34650 cm3
= 34650/ 1000 litres = 34.65 litres Ans.
5 views
Answered