The floor of a rectangular hall has a perimeter 250 m. If the cost of painting the four walls at the rate of Rs 10 per m2 is Rs 15000, find the height of the hall.

9 views

1 Answers

Let length, breadth and height of the hall be l, b and h respectively. 

Perimeter of the floor of the hall = 2 (l + b) = 250 m. 

Area of the four walls of the hall = 2h (l + b) ... (i) 

Also, area of the four walls of the hall = 15000/ 10 m2 

= 1500 m2 ... (ii) 

From (i) and (ii), we have 

2h (l + b) = 1500 

⇒ h × 250 = 1500 [ 2(l + b) = 250] 

⇒ h = 1500 /250 = 6 

Hence, height of the hall is 6 m Ans

9 views