To make a saturated solution, 36 g of sodium chloride is dissolved in 100 g of water at 293 K. Find its concentration at this temperature.
To make a saturated solution, 36 g of sodium chloride is dissolved in 100 g of water at 293 K. Find its concentration at this temperature.
5 Answers
Mass of solute (sodium chloride) = 36 g (Given)
Mass of solvent (water) = 100 g (Given)
Then, mass of solution = Mass of solute + Mass of solvent
= (36 + 100) g
= 136 g
Therefore, concentration (mass by mass percentage) of the solution
= Mass of solute / Mass of solvent × 100 %
= 36 / 136 × 100 %
= 26.4 %
Mass of common salt = 36 g
Mass of water = 100 g
Concentration of solution = `("Mass of solute")/("Mass of solution")xx 100`
`= ((36g))/((100+36)g) xx 100 = 26.47 %`
Concentration of solution `("Mass of solute")/("Mass of solution")xx100`
Here, Mass of solute (sodium chloride) = 36g
And, Mass of solvent (water) = 100 g
`" "=136g`
Now, putting these values of mass of sol.ute and mass of solution in the in the above formula, we get:
Concentration of solution `=(36)/(136)xx100`
`" "(3600)/(136)`
`" =26.47` per cent (by mass)
Mass of solute (sodium chloride)=36 g(Given)
Mass of solvent (water)=100 g (Given)
Then, mass of sodium = Mass of solute + Mass of solvent
=(36+100 )g
=136 g
`=("Mass of Solute")/("Mass of Solvent")xx100%`
`=(36)/(136)xx100%`
=26.47%