In photosynthesis, 6 molecules of carbon dioxide combine with an equal number of water molecules through a complex series
In photosynthesis, 6 molecules of carbon dioxide combine with an equal number of water molecules through a complex series of reactions to give a molecule of glucose having a molecular formula C6 H12 O6. How many grams of water would be required to produce 18 g of glucose? Compute the volume of water so consumed assuming the density of water to be 1 g cm–3
4 views
1 Answers
6CO2 + 6 H2 O Chlorophyll /Sunlight → C6 H12 O6 + 6O2
1 mole of glucose needs 6 moles of water
180 g of glucose needs (6×18) g of water
1 g of glucose will need 108/ 180 g of water.
18 g of glucose would need (108 /180) × 18 g of water = 10.8 g
Volume of water used = Mass/ Density = 10.8 g/ 1g cm-3 =10.8 cm3
4 views
Answered