An object is dropped from rest at a height of 150 m and simultaneously another object is dropped from rest at a height 100 m.
An object is dropped from rest at a height of 150 m and simultaneously another object is dropped from rest at a height 100 m. What is the difference in their heights after 2 s if both the objects drop with same accelerations? How does the difference in heights vary with time?
1 Answers
Initial difference in height = (150 – 100) m = 50 m
Distance travelled by first body in 2 s = h1 = 0 + 1/ 2 g (2)2 = 2 g
Distance travelled by another body in 2 s = h2 = 0 + 1/ 2 g (2)2 = 2 g
After 2 s, height at which the first body will be = h1 ′ = 150 – 2 g
After 2 s, height at which the second body will be = h2′ = 100 – 2 g
Thus, after 2 s, difference in height = 150 – 2 g – (100 – 2 g)
= 50 m = initial difference in height
Thus, difference in height does not vary with time.