An artificial is moving in a circular orbit of radius 42250 km. Calculate its speed if it takes 24 hrs to revolve around the earth.
An artificial is moving in a circular orbit of radius 42250 km. Calculate its speed if it takes 24 hrs to revolve around the earth.
5 views
1 Answers
Here,
r = 42250 km = 42250000 m
T = 24 h = 24 × 60 × 60 s
Using Speed, v = 2πr ÷ T
v = (2 × 3.14 × 42250000) ÷ (24 × 60 × 60) m/s
= 3070.9 m/s = 3.07 km/s
5 views
Answered