A motor boat starting from rest on a lake accelerates in a straight line at a constant rate of 3.0 ms-2 for 8.0 s
A motor boat starting from rest on a lake accelerates in a straight line at a constant rate of 3.0 ms-2 for 8.0 s. How far does the boat travel during this time?
5 views
1 Answers
Here,
u = 0 m/s
a = 3 ms-2
t = 8 s
Using,
s = ut + ½ at2
s = 0 × 8 + ½ × 3 × 8 2 = 96 m.
5 views
Answered