An athlete completes one round of circular track of diameter 200 m in 40 sec.
An athlete completes one round of circular track of diameter 200 m in 40 sec. What will be the distance covered and the displacement at the end of 2 minutes 20 sec?
4 views
1 Answers
Time taken = 2 min 20 sec = 140 sec.
Radius, r = 100 m.
In 40 sec the athlete complete one round.
So, in 140 sec the athlete will complete = 140 ÷ 40 = 3.5 round.
⇒ Distance covered in 140 sec = 2πr × 3.5 = 2 × 22/7 × 100 × 3.5 = 2200 m.
At the end of his motion, the athlete will be in the diametrically opposite position. ⇒ Displacement = diameter = 200 m.
4 views
Answered