Derive the unit of force using the second law of motion. A force of 5 N produces an acceleration
Derive the unit of force using the second law of motion. A force of 5 N produces an acceleration of 8 m s–2 on a mass m1 and an acceleration of 24 m s–2 on a mass m2. What acceleration would the same force provide if both the masses are tied together?
4 views
1 Answers
F = m a = kg m s–2
This unit is also called newton. Its symbol is N.
m1 = F /a1 = 5/ 8 kg,
m2 = F/ a2 = 5 /24 kg,
M = 5/ 8+ 5/ 24 kg = 5/ 6 kg
Acceleration produced in M,
a = F/ M = 5/ (5/ 6) = 6 m s–2
4 views
Answered