1 Answers
Let, V1 = 2 L
Given,
T1 = 23.4 °C or 296.4 K
T2 = 26.1 °C or 299.1 K
V2 be the volume at temperature T2
If the pressure remains constant, then apply Charle’s law:
V1/T1 = V2/T2
V2 = V1T2/T1 = 2 x 299.1 / 296.4
= 2.0182 L
5 views
Answered