A pair of bullocks exerts a force of 140 N on a plough. The field being ploughed is 15 m long. How much work is done in ploughing the length of the field? 

4 views

1 Answers

Work done by the bullocks is given by the expression: 

Work done = Force × Displacement 

W = F × d 

Where, 

Applied force, F = 140 N 

Displacement, d = 15 m 

W = 140 × 15 = 2100 J 

Hence, 2100 J of work is done in ploughing the length of the field.

4 views