What is the magnitude of the gravitational force between the earth and a 1 kg object on its surface? (Mass of the earth is 6 × 1024 kg and radius of the earth is 6.4 × 106 m). 

6 views

2 Answers

According to the universal law of gravitation, gravitational force exerted on an object of mass m is given by 

= / 2  

Where, 

Mass of Earth, M = 6 × 1024 kg 

Mass of object, m = 1 kg 

Universal gravitational constant, G = 6.7 × 10−11 Nm2 kg−2 

Since the object is on the surface of the Earth, 

r = radius of the Earth (R) 

r = R = 6.4 × 106

Therefore, the gravitational force 

= / 2 = 6.7 × 10−11 × 6 × 1024 × 1 / (6.4 × 106) 2 = 9.8  

6 views

Gravitational force between the earth and an F = \(\frac{GMm}{R^2}\)
Where G = Gravitational constant = 6.67 × 10-11 Nm2kg-2.
M = Mass of earth = 6 × 1024 kg.
R = Radius of earth = 6.4 × 106m
m = Mass of object = 1 kg.
Hence F = \(\frac{6.67\times 10^{-11}\times 6\times 10^{24}\times 1}{(6.4\times 10^6)^2}\)
= 9.8N.

6 views