Calculate the temperature of 4.0 mol of a gas occupying 5 dm3 at 3.32 bar. (R = 0.083 bar dm3 K –1 mol–1 ).
Calculate the temperature of 4.0 mol of a gas occupying 5 dm3 at 3.32 bar. (R = 0.083 bar dm3 K –1 mol–1 ).
5 views
1 Answers
Given,
Amount of the gas ,n = 4.0 mol
Volume of the gas ,V = 5 dm3
Pressure of the gas,p = 3.32 bar
R = 0.083 bar dm3 K–1 mol–1
From the ideal gas equation, we get
pV = nRT
⇒ T = pV / nR
= (3.32x5) / (4x0.083)
= 50K
Hence, the required temperature is 50 K.
5 views
Answered