1 Answers
Molecular mass of Ozone(O3)= 3X16=48gmol-1
Now, At STP conditions, all gases contain volume=22.4L
Thus at STP, 48g O3----- 22.4L
1g O3----- 22.4 / 48 L
thus 1g O3------ 22.4 X 1 / 48 = 22.4 / 48 L = 0.4667 L
4 views
Answered