1 Answers

As We know that

Density of solution  = Mass of solution / Volume of solution 

therefore , volume of solution  = Mass / density =   120+1000 g/ 1.15 g ml-1 

= 1120 *100 / 115  = 973.91 ml = 974 * 10 -3 litres 

Now ,

n (no. of moles of solute) = 120 g / 60.05 g = 2 mol [since, molecular mass of urea is 60.05 g]

Now ,M(Molarity) = n (no. of moles of solute)/ Volume of solution in litres

 Molarity  = 2 / 974 * 10-3

Molarity = 2000/974 = 2.05 M

4 views