1 Answers

Option 1 : 0.66 kW/m2

Concept:

The radiant heat transfer is given as Q = σAT4

where,  σ =  Stefan-Boltzmann constant. (5.67 × 10-8 W/m2/K4), A = area of body, T = absolute temperature

Calculation:

Given:

T = 55°C = 55 + 273 = 328 K, A = 1 m2 

⇒ 5.67 × 10-8 × (328)4

= 656.26 W/m2

= 0.656 kW/m2

4 views

Related Questions