1. Wavelength
  2. Flame intensity
  3. Power of lens
  4. Magnetic power
4 views

1 Answers

Option 3 : Power of lens

  • Power of lens is the ability of the lens to converge the rays of light falling on it. Definition: The power of a lens is the reciprocal of its focal length in meters.
  • When, f = 1 m, P = 1/f = 1/1 = 1 dioptre. 1 dioptre is the power of a lens whose focal length is 1 meter
4 views

Related Questions