1 Answers
Option 3 : Rs. 10.28 per litre
Given that,
(A + B + C)/3 = 36
A + B + C = 108 ---- (1)
A – C = 10
C = A – 10 ---- (2)
And, C – B = 7
B = C – 7 = A – 10 – 7
B = A – 17 ---- (3)
From equations (1), (2) and (3):
A + A – 17 + A – 10 = 108
3A = 135
A = 45 litres, B = 45 – 17 = 28 litres and C = 45 – 10 = 35 litres
Now, the average cost of the mixture:
/(45 + 28 + 35)
⇒ /108 = Rs.10.28 per litre (approx)
5 views
Answered