1 Answers
Option 1 : 75%
5/8th part = 5/8 × 100 = 62.5%
∴ 62.5% of a container is filled with milk;
Suppose the capacity of each vessel is ‘x’ litre
∴ Capacity of the container = 5x litres
∴ Quantity of milk in the container = (0.625) × 5x = 3.125x litres
Since the milk in the container is transferred into the vessels in the ratio 3 ∶ 4 ∶ 5 ∶ 6 ∶ 7 respectively;
∴ Quantity of milk in the vessel D = 6/25 × 3.125x = 0.75x
Since the capacity of each vessel is ‘x’ litres∶
∴ Percentage capacity of vessel D in which milk is filled = × 100 = 75%
4 views
Answered