1 Answers

Option 3 : (i), (ii) and (iv)

(i) Total number of families = 42 + 40 + 36 + 18 + 5 = 141 

The total number of families earn between Rs.10,000 to Rs.20,000 = 40 + 36 = 76 

Percent of families earn between Rs. 10,000 to Rs. 20,000 = (76/141) × 100 = 53.90 ≈ 54%

(ii) The total number of families earn more than Rs. 10,000 = 40 + 36 + 18 + 5 = 99 

Total percent of families earn more than Rs. 10000 = (99/141) × 100 = 70.21% ≈ 70% 

(iii) Maximum salary of a family = Rs. 30,000

(iv) Median income of the salary is between Rs. 10,000 to Rs. 14,999

∴ Statement (i), (ii) and (iv) is correct

14 views

Related Questions