1 Answers
Option 2 : Rs. 3000
Given:
Difference in C.I and S.I in 2 years at 7% = 49
Profit received by other person = Rs. 4800
Formula:
Difference between C.I and S.I in 2 years = PR2/1002
Calculation:
Let the sum be s
49 = (s × 72)/1002
s = (1002 × 49)/49
s = 100 × 100 = Rs. 10,000
Rahul invested for 3 months
Total investment for Rahul = 3 × 10000 = Rs. 30,000
The other partners investment = 2/5 × 10000 = Rs. 4,000
He invested for 12 months
Total investment = 12 × 4000 = Rs. 48,000
Ratio of the profit = 30000 : 48000 = 15 : 24
Let the total profit be x
Profit of other partner = (24/39)x
(24/39)x = 4800
x = (4800 × 39)/24
x = 7800
Profit Rahul gets = 15/39 × 7800
∴ Profit Rahul get is Rs. 3000
4 views
Answered