1 Answers
Option 2 : 126 cm
The average height of the group of 15 friends is 152 cm
∴ Sum of height of the group = 152 × 15 = 2280 cm
Now one friend left the group and 3 new friends with total height of 362 cm joined them such that average height of the group becomes 148
Let the weight of person who left the group be x cm
∴ 2280 – x + 362 = 148 × 17
⇒ 2642 – x = 2516
⇒ x = 126
∴ The height of the person who left the group is 126 cm
8 views
Answered