30°C তাপমাত্রায় 200 mL দ্রবণে 0.9 mol CaCl2 দ্রবীভূত থাকলে লবণের দ্রাব্যতা কত?

30°C তাপমাত্রায় 200 mL দ্রবণে 0.9 mol CaCl2 দ্রবীভূত থাকলে লবণের দ্রাব্যতা কত? সঠিক উত্তর 4.5 molL-1

Related Questions

Consider following data for bulk polymerization, with benzoyl peroxide as initiator. = 6 mol/m3 = 6.56*103 mol/m3 kp2/kt = 1.5*10-6 m3/ mol-s What is the initiator efficiency if initial rate of polymerization is 0.0256 m3/ mol-s benzoyl peroxide decomposes at a rate of 3.2* 10-6 m3/ mol-s-1?