The area of a rectangle is 40 cm2 and one of its sides is 8 cm long. What will be its perimeter?
The area of a rectangle is 40 cm2 and one of its sides is 8 cm long. What will be its perimeter? Correct Answer 26 cm
ক্ষেত্র অপর পার্শ্ব = 40cm28cm = 5cm নির্ণেয় পরিসীমা = 2 ( দৈর্ঘ্য ×প্রস্থ) একক = = 2(8 + 5)cm = 2×13 = 26 cm
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025