What is the rate of discount if a car that had a regular price of Tk. 30,00,000 is sold for Tk. 27,90,000?
What is the rate of discount if a car that had a regular price of Tk. 30,00,000 is sold for Tk. 27,90,000? Correct Answer 7%
মোট ছাড় = (3000000 - 2790000) টাকা = 210000 টাকা .:. শতকরা ছাড় = 210000300000 × 100% = 7%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025