By elling a bicyle for Tk. 2850, as shopkeeper gains 14%. If profit is reduced to 8%, then the selling price will be:

By elling a bicyle for Tk. 2850, as shopkeeper gains 14%. If profit is reduced to 8%, then the selling price will be: Correct Answer Tk. 2700

এখানে, 114% = 2850 Tk. .:. 108% = 2850114×108 = 2700 Tk

Related Questions