If the total investment in district B shows the same rate of increase in 1997, as it had shown from 1995 to 1996, what approximately would be the total investment in B in 1997?
If the total investment in district B shows the same rate of increase in 1997, as it had shown from 1995 to 1996, what approximately would be the total investment in B in 1997? Correct Answer Rs. 9850 crore
Difference of 1995 & 1996= 8352 - 7081.6
= 1270.4
Increase % = $$\frac{1270.4}{7081.6}$$ × 100
= 17.9% (Approx)
B investment in 1997
= $$\frac{117.9}{100}$$ × 8352
= Rs. 9850 crore (Approx)
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025