A man can reach a certain place in 49 hours. If he reduces his speed by 1/15th , he goes 5 km less in that time. Find the total distance covered by him .
A man can reach a certain place in 49 hours. If he reduces his speed by 1/15th , he goes 5 km less in that time. Find the total distance covered by him . Correct Answer 75 km
Ratio of speed = 15: 14 Let, the speed be = 14x and 15 x ∴ 15x - 14x = 5 বা, x = 5 Total distance covered = 15 x = 15 X 5 = 75 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025