A rectangular field is to be fenced on three sides leaving a side of 20 m uncovered. If the area of the field is 680 m2 ,how many meters of fencing will be required?
A rectangular field is to be fenced on three sides leaving a side of 20 m uncovered. If the area of the field is 680 m2 ,how many meters of fencing will be required? Correct Answer 88 m
Given, The area of the rectangular field = 680 m2 The Leagth of the rectangular = 68020 m = 34 m Three sides meters of fencing will be required = (34 + 20 + 34) m = 88 m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025