A boy goes to school at a speed of 5 km/h and returns to the village at a speed of 4 km/hr. If he takes 4 hours and 30 minutes in all, what is the distance between the village and the school?
A boy goes to school at a speed of 5 km/h and returns to the village at a speed of 4 km/hr. If he takes 4 hours and 30 minutes in all, what is the distance between the village and the school? Correct Answer 10 km
Let, the distance between the village and the school = x km ATQ, x5 + x4 = 4.5⇒4x + 5x20 = 4.5⇒9x = 4.5×20⇒x = 4.5×209⇒x = 45×209×10.'. x = 10 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025